Szukaj wg samochodu

UKŁAD PALIWOWY

UKŁAD PALIWOWY 

Podkategorie

 • Pompa paliwa (silnik)

  Co to jest pompa paliwa i gdzie się znajduje ?

  Pompa paliwa jest urządzeniem które transportuje paliwo ze zbiornika do silnika. Pompy produkowane są w najróżniejszych kształtach i rozmiarach tak by pasowały do wszystkich możliwych modeli aut. Wyróżniamy trzy główne typy pomp paliwa: mechaniczne, elektryczne wewnętrzne i elektryczne zewnętrzne. Każdy z typów ma swoje zastosowanie, jednak niektóre są łatwiejsze w instalacji niż pozostałe.

  Mechaniczne pompy paliwa

  Mechaniczne pompy paliwa są najstarszym rodzajem pomp, a co za tym idzie mają najprostszą budowę. Składają się z niewielu ruchomych części i są często wykorzystywane w autach z silnikami gaźnikowymi a także z silnikami diesel'a. Mechaniczne pompy paliwa zaczęły wychodzić z użycia pod koniec lat 80-tych XX wieku. Zastąpiły je pompy elektryczne.

  Elektryczne pompy paliwa

  W obecnych czasach elektryczne pompy paliwa są stosowane w znacznej większości aut. Jak sama nazwa wskazuje są one zasilane elektrycznie. Wśród elektrycznych pomp paliwa wyróżniamy pompy wewnętrzne i zewnętrzne.

  Pompy wewnętrzne (zwane także „pompami w baku”) są najbardziej popularnym rodzajem pomp w nowoczesnych autach. Są one zatopione w paliwie wewnątrz baku co zapewnia im chłodzenie, jednak może również przyprawiać o ból głowy przy ich wymianie.

  Pompy zewnętrzne są zlokalizowane poza zbiornikiem paliwa i zazwyczaj są przymocowane do ramy pojazdu. Ten rodzaj pompy może być stosowany na dwa sposoby: jako jedyna pompa w układzie paliwowym lub jako jedna z dwóch pomp pełniąc role „głównej” obok pompy wspomagającej umieszczonej w zbiorniku. Drugie rozwiązanie pozwala silnikom o wysokiej mocy utrzymać moc i ciśnienie paliwa wymagane podczas dynamicznej jazdy. Zewnętrzne pompy są oczywiście łatwiejsze do wymiany, ponieważ cały proces odbywa się bez „dotykania” zbiornika paliwa.

  Po czym poznać że pompa paliwa wymaga wymiany ?

  W przeważającej części przypadków awaria pompy paliwa uniemożliwia uruchomienie auta, gdyż paliwo nie jest dostarczane do silnika. W takim przypadku konieczna jest wymiana pompy. Istnieje kilka przyczyn awarii pompy. Najczęstszymi są wiek i zużycie, ale doświadczenie mówi że równie częstą przyczyną są zapchane króćce / filtry a także ciągle pusty zbiornik który znacznie skraca żywotność pompy. Jednym ze sposobów sprawdzenia czy pompa paliwa działa jest uruchomienie zapłonu i nasłuchiwanie szmeru/warkotu dochodzącego ze zbiornika kilka sekund później. Jeśli nic nie usłyszysz prawdopodobnie masz uszkodzoną pompę paliwa.

 • Pompa paliwa kompletna
 • Przekaźnik pompy paliwa