Szukaj wg samochodu

OGRZEWANIE / WENTYLACJA

OGRZEWANIE / WENTYLACJA 

Podkategorie

 • Rezystor dmuchawy

  Co to jest rezystor dmuchawy i gdzie się znajduje ?

  Rezystor dmuchawy jest ważnym elementem systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Podczas gdy silnik dmuchawy jedynie przepycha ciepłe bądź zimne powietrze przez przewody wentylacyjne, rezystor reguluje prędkość wentylatora poprzez redukcję docierającego do niego napięcia. Pozwala to na regulację ustawień dmuchawy tak by zmniejszyć lub zwiększyć ilość powietrza dostającą się do wnętrza pojazdu.

  Generalnie wyróżniamy dwa typy rezystorów dmuchawy. Pierwszy wykorzystuje przewody/cewki, natomiast drugi tranzystor i płytkę drukowaną. Typ z przewodami/cewkami jest częściej spotykany w starszych samochodach i wykorzystuje różnych rozmiarów cewki dla każdej z prędkości wentylatora. Z kolei rezystory z tranzystorami występują częściej w nowszych autach i składają się z płytki drukowanej z w pełni zintegrowanym obwodem.

  Po czym poznać że rezystor dmuchawy wymaga wymiany ?

  W większości aut ustawienie dmuchawy na najwyższą prędkość powoduje, że rezystor przepuszcza do wentylatora maksymalne napięcie (zazwyczaj pomiędzy 12 V a 14,4 V). Jeśli dmuchawa działa na najwyższej prędkości a nie działa na pozostałych to prawdopodobnie mamy do czynienia z usterką rezystora. Ponieważ uszkodzony rezystor nagrzewa się i czerpie dużo mocy z układu elektrycznego możemy spotkać się z przypadkami stopienia przewodów. Gdy silnik dmuchawy zaczyna się psuć może pobierać więcej mocy niż powinien co również może powodować usterkę rezystora.

 • Zawór nagrzewnicy