Szukaj wg samochodu

Przepustnica powietrza

Przepustnica powietrza

Co to jest przepustnica powietrza i gdzie się znajduje ?

Przepustnica powietrza jest elementem układu dolotowego, umiejscowionym między przewodem zasysającym a kolektorem dolotowym. Kontroluje ona przepływ powietrza do silnika, a co za tym idzie jego moc i prędkość. Gdy wciskamy pedał gazu zawór przepustnicy otwiera się wpuszczając większą ilość...

Co to jest przepustnica powietrza i gdzie się znajduje ?

Przepustnica powietrza jest elementem układu dolotowego, umiejscowionym między przewodem zasysającym a kolektorem dolotowym. Kontroluje ona przepływ powietrza do silnika, a co za tym idzie jego moc i prędkość. Gdy wciskamy pedał gazu zawór przepustnicy otwiera się wpuszczając większą ilość powietrza do kolektora. Następnie układ wtryskowy daje zwiększoną dawkę paliwa odpowiednią dla ilości powietrza. Z kolei gdy puszczamy pedał gazu zawór zamyka się i w efekcie odcina przepływ powietrza.

W starszych pojazdach zawór przepustnicy kontrolowany był bezpośrednio przez przewód zamocowany do pedału gazu. Obecnie przepustnice są sterowane elektronicznie przez komputer pojazdu, który wysyła sygnał do elektronicznego silniczka by ten otworzył zawór. Niemniej jednak zasada pozostaje ta sama – otwarcie przepustnicy powoduje zwiększenie przepływu powietrza i w konsekwencji przyspieszenie pojazdu.

Po czym poznać że przepustnica wymaga wymiany ?

Problem z przepustnicą wiąże się ze zbyt dużą bądź zbyt małą ilością przepływającego przez nią powietrza. Zbyt duża ilość powoduje falowanie obrotów i nierówną pracę silnika podczas jazdy na biegu jałowym. Z kolei zbyt mała ilość powoduje spowolnione i nierówne przyspieszanie, a czasami gaśnięcie auta. Problemy z przepustnicą mogą również oznaczać zwiększone zużycie paliwa.

W przepustnicy może pojawić się zator związany z odkładaniem się węgla ze spalin, a także wszelkiego brudu który przedostaje się przez filtr powietrza. Często wystarczy wyczyścić przepustnice rozpuszczalnikiem by pozbyć się zatoru. Jednym z elementów przepustnicy które są najbardziej narażone na zużycie jest zawór. W wyniku zużycia zaworu zwiększa się ilość przepływającego powietrza.

Niektóre problemy z przepustnicą wynikają z usterek silniczka, który może blokować się w otwartej lub zamkniętej pozycji. Czasem elektryczne złącza silniczka ulegają zabrudzeniu lub zużyciu i zachowują się jak gdyby zawór był zamknięty lub otwarty mimo że w rzeczywistości jest inaczej. W rezultacie możemy mieć do czynienia z objawami opisanymi wyżej. W niektórych przypadkach gdy silniczek jest przyczyną problemów istnieje możliwość wymiany samego silniczka.

Więcej

Przepustnica powietrza Jest 152 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 21 z 152 elementów
Pokazuje 1 - 21 z 152 elementów