Szukaj wg samochodu

Czujnik wałka rozrządu

Czujnik wałka rozrządu

Co to jest czujnik położenia wałka rozrządu i gdzie się znajduje ?

Czujnik położenia wałka rozrządu jest kluczowym elementem jeśli chodzi o odpowiedni momentu zapłonu silnika. Zazwyczaj stosowany jest on w pojazdach wyposażonych w zapłon bezrozdzielaczowy. Czujnik położenia wałka rozrządu jak łatwo się domyśleć połączony jest z wałkiem rozrządu....

Co to jest czujnik położenia wałka rozrządu i gdzie się znajduje ?

Czujnik położenia wałka rozrządu jest kluczowym elementem jeśli chodzi o odpowiedni momentu zapłonu silnika. Zazwyczaj stosowany jest on w pojazdach wyposażonych w zapłon bezrozdzielaczowy. Czujnik położenia wałka rozrządu jak łatwo się domyśleć połączony jest z wałkiem rozrządu. Gdy wałek się obraca magnetyczny element w jego wnętrzu obraca się razem z nim wytwarzając sygnały elektryczne, które są wychwytywane przez czujnik i następnie przekazywane do elektronicznego modułu sterującego pojazdu lub komputera by ten znał pozycję wałka.

Wałek (lub wałki w zależności od modelu silnika) rozrządu obraca się otwierając i zamykając wlot i zawory wydechowe. Odbywa się to w celu wpuszczenia mieszanki paliwowo-powietrznej do tłoku umiejscowionego w każdym cylindrze i zapalenia jej. Informacja o tym które zawory są otwarte pomaga komputerowi w odpowiednim momencie aktywować wtryskiwacze paliwa i świece zapłonowe.

Niektóre silniki posiadają dwa lub więcej czujników (po jednym na każdy wałek rozrządu). Z kolei inne posiadają tylko jeden czujnik niezależnie od liczby wałków. Zazwyczaj czujnik zlokalizowany jest na głowicy cylindra silnika.

Po czym poznać że czujnik wałka rozrządu wymaga wymiany ?

Jako że czujnik położenia wałka rozrządu dostarcza informacji o układzie zapłonowym, jego usterka wiąże się z problemami z tymże układem. Jeśli komputer nie jest poinformowany które zawory są otwarte lub kiedy dokładnie otwierają się i zamykają, nie jest w stanie kierować poprawnie wtryskiwaczami paliwa i świecami zapłonowymi. Wiąże się to z różnego rodzaju problemami, na przykład warkotem i nierówną pracą silnika, a także przerwami w zapłonie. Może być to również przyczyną problemów z przyspieszeniem i wydłużenia odpalania silnika zwłaszcza w niskich temperaturach. W najgorszym wypadku komputer może wcale nie aktywować wtryskiwaczy paliwa i samochód po prostu nie odpali. Jeśli problem osiągnie ten poziom konieczna jest wymiana czujnika.

Więcej

Czujnik wałka rozrządu Jest 87 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 21 z 87 elementów
Pokazuje 1 - 21 z 87 elementów