Szukaj wg samochodu

Potencjometr przepustnicy

Potencjometr przepustnicy

Co to jest potencjometr przepustnicy i gdzie się znajduje ?

Potencjometr przepustnicy jest ważnym elementem układu zarządzania pracą silnika. Zazwyczaj zamontowany jest do przepustnicy powietrza. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie położenia klapki przepustnicy, a konkretnie stopnia jej otwarcia bądź zamknięcia. Z kolei zadaniem przepustnic...

Co to jest potencjometr przepustnicy i gdzie się znajduje ?

Potencjometr przepustnicy jest ważnym elementem układu zarządzania pracą silnika. Zazwyczaj zamontowany jest do przepustnicy powietrza. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie położenia klapki przepustnicy, a konkretnie stopnia jej otwarcia bądź zamknięcia. Z kolei zadaniem przepustnicy jest kontrolowanie ilości powietrza która dostaje się do silnika. Kierowca kontroluje położenie klapki przepustnicy poprzez pedał gazu (im mocniej wciśnięty jest pedał tym więcej powietrza dostaje się do silnika).

Moduł sterujący pracą silnika wykorzystuje informacje przesyłane przez potencjometr przepustnicy a także inne czujniki by ustalić m.in. optymalny moment iskry i skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Właściwe działanie potencjometru przepustnicy jest konieczne by silnik zachował właściwe osiągi.

Objawy awarii potencjometru przepustnicy

Awaria potencjometru przepustnicy wiąże się z zauważalnym spadkiem mocy auta. Najczęstszą przyczyną jego uszkodzenia są wibracje, a także wysoka temperatura której potencjometr jest nieustannie poddawany. Może się także zdarzyćże płytka drukowana potencjometru pęknie powodując przerwanie połączeń.

Wadliwy potencjometr przepustnicy może być przyczyną gaśnięcia auta, problemów z biegiem jałowym, spadku mocy czy podwyższonego spalania. W miarę zużycia potencjometru mogą tworzyć się tak zwane martwe punkty, co objawia się opóźnionym przyspieszeniem.

Samodzielna wymiana potencjometru przepustnicy

Samodzielna wymiana potencjometru przepustnicy często jest prostsza niż mogłoby się wydawać i wymaga jedynie użycia podstawowych narzędzi. W większości aut by dostać się do potencjometru konieczny będzie demontaż przewodu dolotowego powietrza i paska klinowego. Dobrze napisana instrukcja przygotowana specjalnie dla Twojego modelu auta przeprowadzi Cię krok po kroku przez całą wymianę.

Więcej

Potencjometr przepustnicy Jest 63 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 21 z 63 elementów
Pokazuje 1 - 21 z 63 elementów