Szukaj wg samochodu

UKŁAD KIEROWNICZY

UKŁAD KIEROWNICZY 

Podkategorie

 • Pompa wspomagania

  Co to jest pompa wspomagania i gdzie się znajduje ?

  Pompa wspomagania jest ważnym elementem hydraulicznego układu kierowniczego auta. Znacznie ułatwia ona prowadzenie auta poprzez wywieranie ciśnienia hydraulicznego na przekładnie kierowniczą. W praktyce oznacza to, iż jazda samochodem zamiast być ciężkim wysiłkiem fizycznym staje się łatwa i przyjemna. Obecnie znaczna większość pojazdów na drogach jest wyposażona w hydrauliczne wspomaganie kierownicy.

  Pompa wspomagania znajduje się przed silnikiem w pobliżu reszty wyposażenia np. alternatora czy sprężarki układu klimatyzacji. Jednak dokładna lokalizacja różni się w zależności od modelu silnika. Pompa wspomagania napędzana jest przez koło pasowe połączone pasem z kołem pasowym wałka rozrządu. Umożliwia to przesyłanie płynu przewodami do przekładni kierowniczej. Osobny zawór obrotowy skręca się razem z wałem kierownicy by otworzyć zawory, które są odpowiedzialne za przesyłanie płynu na jedną bądź drugą stronę przekładni kierowniczej w zależności od strony w którą skręcane są koła.

  Po czym poznać że pompa wspomagania wymaga wymiany ?

  Jak nietrudno się domyśleć awaria pompy wspomagania wiąże się z koniecznością włożenia większego wysiłku w prowadzenie auta. Obracanie kierownicą będzie cięższe zwłaszcza przy mniejszych prędkościach. Wynika to z faktu że szybko obracające się opony stawiają mniejszy opór podłożu niż te obracające się wolno lub wcale.

  Wyciek płynu z pompy wspomagania może znacznie zmniejszyć jej wydajność. Jeśli zauważysz czerwoną oleistą plamę w miejscu w którym zaparkowałeś auto będzie to oznaka wycieku płynu wspomagania. Postawienie auta nad kawałkiem kartonu może ułatwić identyfikacje wycieku. Możemy mieć również do czynienia z wyciekiem z przewodów, zębnika wału kierowniczego czy obudowy przekładni kierowniczej, więc również warto przyjrzeć się tym elementom.

  Jeśli w pompie znajduje się zbyt mała ilość płynu wspomagania może ona wydawać głośny pisk. Radzimy unikać zbyt długiej lub zbyt częstej jazdy z niskim poziomem płynu wspomagania, gdyż powoduje to zużycie wewnętrznych elementów pompy.