Szukaj wg samochodu

UKŁAD HAMULCOWY

UKŁAD HAMULCOWY 

Podkategorie

 • Czujnik ABS

  Co to jest czujnik ABS i gdzie się znajduje ?

  Obecnie w motoryzacji układ zapobiegający blokowaniu kół jest standardowym elementem szalenie istotnym jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni bez systemu ABS potencjalnie mogłoby spowodować zablokowanie kół i w rezultacie niekontrolowany poślizg pojazdu wywołany brakiem trakcji. Głównym założeniem systemów ABS jest zapobieganie blokowaniu się kół w momencie kiedy ich obrót jest potrzebny. Dzięki zachowaniu trakcji system ABS jest w stanie szybciej zatrzymać pojazd. Z kolei kierowca ma możliwość ominąć potencjalne zagrożenia.

  Funkcją czujnika ABS jest pomiar ilości obrotów jakie wykonuje koło, czyli innymi słowy pomiar prędkości obrotowej koła. Informacja ta jest wykorzystywana przez system do stwierdzenia czy dane koło ślizga się bardziej niż pozostałe, a także czy działanie hamulców jest konieczne. W wielu nowszych modelach aut czujnik ABS może być elementem elektronicznego systemu kontroli trakcji, a nawet systemu kontroli stabilności jazdy w przypadku ciężarówek i SUVów. Jeśli chodzi o umiejscowienie, w starszych modelach występują zewnętrzne czujniki ABS ulokowane w pobliżu koła, natomiast nowsze modele posiadają czujniki wbudowane w piastę koła.

  Pojazd może posiadać do czterech czujników ABS. Niektóre auta posiadają tylko dwa czujniki: po jednym z lewej i prawej strony z przodu bądź z tyłu pojazdu. Z kolei inne modele wyposażone są w trzy czujniki, gdzie jeden dzielony znajduje się na tylnej osi, a dwa (po jednym z lewej i z prawej strony) są umiejscowione z przodu. Oczywiście są również pojazdy z czterema czujnikami, w których przypada po jednym czujniku na każde koło. Ilość czujników zależy od rodzaju hamulców danego pojazdu.

  Po czym poznać że czujnik ABS nadaje się do wymiany ?

  Najczęstszymi przyczynami wymiany czujników prędkości obrotowej koła są uszkodzenia i zanieczyszczenia. Biorąc pod uwagę fakt iż czujnik zamontowany jest blisko nawierzchni narażony jest on na przecięcia i przetarcia przewodów. Jeśli nie są one odpowiednio zabezpieczone mogą ocierać się o elementy podwozia. Jako że czujnik ABS jest częścią elektroniczną kontakt z takimi czynnikami jak wilgoć może powodować korozję złączek lub zwarcie w wewnętrznych elementach pojazdu. Wadliwy czujnik ABS zazwyczaj daje o sobie znać poprzez zapalenie kontrolki ABSu na desce rozdzielczej, a także pojawienie się diagnostycznego kodu ABS w komputerze pojazdu. Może również palić się lampka kontroli trakcji.

 • Linka hamulca ręcznego
 • Pompa vacum
 • Przewód hamulcowy
 • Silnik zacisku hamulca ręcznego
 • Zacisk hamulca