Szukaj wg samochodu

Cewka zapłonowa

Cewka zapłonowa

Co to jest cewka zapłonowa i gdzie się znajduje ?

Cewka zapłonowa jest kluczowym elementem układu zapłonowego. Konwertuje ona 12 volt z akumulatora na tysiące volt niezbędnych by świeca rozpaliła mieszankę paliwowo-powietrzną w silniku. Lokalizacja i wygląd cewki zależą od typu pojazdu, jednak zazwyczaj można ją znaleźć w okolicy świec zapłonowy...

Co to jest cewka zapłonowa i gdzie się znajduje ?

Cewka zapłonowa jest kluczowym elementem układu zapłonowego. Konwertuje ona 12 volt z akumulatora na tysiące volt niezbędnych by świeca rozpaliła mieszankę paliwowo-powietrzną w silniku. Lokalizacja i wygląd cewki zależą od typu pojazdu, jednak zazwyczaj można ją znaleźć w okolicy świec zapłonowych.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy układów zapłonowych używanych obecnie w przemyśle motoryzacyjnym: rozdzielaczowy i bezrozdzielaczowy. Układ rozdzielaczowy był niegdyś uważany jako standardowy, jednak obecnie staje się coraz mniej popularny i w nowoczesnych samochodach zastępuje go układ bezrozdzielaczowy.

Zapłon rozdzielaczowy

Zapłon rozdzielaczowy jak sama nazwa wskazuje używa rozdzielacza do kontrolowania sekwencji zapłonu. W tych systemach cewka może być umieszczona z dala od świec i transportować napięcie do rozdzielacza poprzez przewody.

Zapłon bezrozdzielaczowy

Zapłon bezrozdzielaczowy używa czujnika położenia wałka rozrządu lub wału korbowego (lub kombinacji obu) by kontrolować sekwencję zapłonu. Umiejscowienie i rodzaj cewki (lub cewek) różni się w zależności od pojazdu.

Przyczyny i objawy awarii cewki

Najczęstszymi przyczynami awarii cewek są wiek i wysoka temperatura. Cewka może całkowicie odmówić posłuszeństwa co skutkuje brakiem iskry lub może stać się zbyt słaba by wytworzyć napięcie wystarczające do odpowiedniego zapalenia mieszanki paliwowo-powietrznej. W obu przypadkach konieczna jest wymiana cewki.

Więcej

Cewka zapłonowa Jest 504 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 21 z 504 elementów
Pokazuje 1 - 21 z 504 elementów