Szukaj wg samochodu

Czujnik MAP

Czujnik MAP

Co to jest czujnik MAP i gdzie się znajduje ?

Czujnik ciśnienia bezwzględnego (MAP – manifold absolute sensor) jest używany w niektórych silnikach z wtryskiem paliwa by określić ciśnienie w kolektorze dolotowym i następnie dostarczyć sygnał do elektronicznej jednostki sterującej pracą silnika. Sygnał ten jest używany by obliczyć gęstość powietrz...

Co to jest czujnik MAP i gdzie się znajduje ?

Czujnik ciśnienia bezwzględnego (MAP – manifold absolute sensor) jest używany w niektórych silnikach z wtryskiem paliwa by określić ciśnienie w kolektorze dolotowym i następnie dostarczyć sygnał do elektronicznej jednostki sterującej pracą silnika. Sygnał ten jest używany by obliczyć gęstość powietrza, a następnie wraz z danymi z czujnika obrotów silnika i czujnika temperatury powietrza jest wykorzystywany przez jednostkę sterującą by dostosować przepływ paliwa i moment zapłonu by zapewnić silnikowi płynną pracę. Silniki z wtryskiem paliwa wyposażone są w czujnik MAP lub miernik masy powietrza (rzadko w oba jednocześnie). W pojazdach z turbodoładowaniem czujnik MAP jest również odpowiedzialny za odczyt ciśnienia doładowania.

Po czym poznać że czujnik MAP wymaga wymiany ?

Czujniki MAP podobnie jak inne części pracujące pod wysokim ciśnieniem z czasem ulegają zużyciu. Jednostka sterująca jest w stanie wykryć zbyt wysokie napięcie wychodzące z czujnika i aktywować kontrolkę silnika. Kontrolka może zapalać się nieregularnie podczas przyspieszania czy uruchamiania auta, ponieważ w tych momentach najbardziej potrzebne jest utrzymanie odpowiedniego przepływu paliwa i zapłonu.

Wadliwy czujnik MAP może powodować problemy z przepływem paliwa i zapłonem co z kolei może skutkować nierówną pracą silnika. Mogą również pojawiać się problemy z nadmiernym spalaniem paliwa i wydzielaniem spalin. Ponadto z rury wydechowej może wydobywać się czarny dym, a niespalone paliwo może także zanieczyścić świece zapłonowe.

Więcej

Czujnik MAP Jest 167 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 21 z 167 elementów
Pokazuje 1 - 21 z 167 elementów